Na kopec!Znalost terénu je při boji důležitá. Pokud nebudete znát mapu a jak se na ní chovat, dlouho v bitvě nepřežijete. Většina hráčů se velmi brzy naučí využívat křoví a různé druhy krytů, které jim umožní získat výhodu. Dnes vám ale napíši o části vyšší taktiky. Budeme se bavit o využití kopců.

Většina z Vás se už určitě setkala s dotazem „meds on hill?“ během čekání na začátek bitvy. Tito tazatelé potom při potvrzení podpory peláší plnou rychlostí na kopec a očekávají, že se jim podaří zabránit nepříteli v obsazení kopce a nebo jej zpomalit.

Proč je ale kopec tak důležitý?

Je několik druhů taktických výhod, které kopec skýtá:

- rozhled

- vyšší průbojný potenciál

- lepší krytí před palbou

- zrychlený přesun

Asi bychom našli více výhod, když se hlouběji zamyslíme. Když se v komentářích najdou nějaké další nápady, rád článek upravím. Začněme ale těmito čtyřmi.

Rozhled

Hráči velice často využívají krytí za křovím. Dává jim totiž výhodu první rány, nebo pasivního spotu. Křoví ale nejsou dokonalý kryt. Pokud jste dost malí a vejdete se do něj celí, snižujete krycí účinek křoví v jednom směru. Navíc při výstřelu dojde velmi snadno k vašemu odhalení, takže se situačně spíš vyplatí stát za křovím.

Jenže ono křoví zároveň není nekonečně vysoké. Pokud profil tanku vystupuje nad křoví, je snadné Vás odhalit. No a pokud je někdo na kopci, tak vás přes ono křovíčko prostě uvidí. Tím Vás nutí stát blíž křoví a technicky vzato Vám znemožní střílet bez toho, abyste se odhalili.

Takže zatímco tanky pod kopcem se krčí, aby byly neodhaleny, protivník si stojí v křoví nahoře na kopci neodhalen a směje se Vašemu trápení.

Vyšší průbojný potenciál

Viděli jste film Avatar? Ten od Jamese Camerona. Tam je krásně vidět výhoda střelby shora. Když se Na'Vi snaží zničit pozemská letadla zezdola pomocí oštěpů, moc jim to nejde, protože než oštěp doletí k cíli, tak ztratí podstatnou část průbojného potenciálu. V okamžiku, kdy střílí na helikoptéry (nebo co to bylo) zeshora, snadno pomocí stejných oštěpů probijí neprůstřelná skla a pobijí piloty.

Stejně a ještě víc to funguje u tanků.

Zaprvé Vaše střela při střelbě z kopce neztrácí se vzdáleností penetrační potenciál. Dokonce může vzrůst – střela totiž padá dolů. Zadruhé většina tanků, ne-li všechny, je konstruovaná tak, aby odrážela střely od pancíře nahoru a do stran. Takže sklopený pancíř, jež jim dává výhodu na rovině, je jim pod palbou z kopce spíše na obtíž.

Navíc drtivá většina tanků má zeshora pancíř tenký nebo vůbec žádný. Při konstrukci bojových vozidel se prostě nepředpokládá, že na ně bude někdo střílet shora vysoce průbojnou municí, takže pokud jste na kopci a máte možnost na nepřítele pálit, tak často i tank s výrazně slabším dělem nemá problém probíjet a rozdávat poškození, co hrdlo ráčí.

Lepší krytí před palbou

To s průbojným potenciálem samozřejmě platí i naopak. Máte dobře sklopený pancíř, který je při pohledu zdola ještě více klopený. Navíc střely při cestě k vám ztrácí průbojný potenciál. Máte poměrně dobře kryté oba pásy, takže Vás špatně tracknou a navíc Vám stačí při soustředěné palbě nepřítele stačí prostě couvnout a jste krytí celí.

Většinou stačí jen vystrčit věž, vystřelit a couvnout. Tento postup můžete opakovat do zblbnutí. Nepřítel dole pod kopcem bude bezradný.

Zrychlený přesun

Poslední a podle mne nejdůležitější výhoda. Kopec je většinou na půl cesty k nepříteli. To znamená, že pokud jej obsadíte, pak máte možnost ve správný okamžik zaútočit do nepřátelských linií a způsobit tam chaos, nebo v případě potíží otočit tank a rychle utéct, popřípadě bránit základnu. Tahle výhoda je srovnatelná s vlastností artilerie – rychlý přesun palby po mapě dle potřeby.

Metody dobytí kopce

Tady se dostáváme k tomu, jak kopec získat a nebo zabránit nepříteli v jeho obsazení. Ze všeho nejdřív je třeba si uvědomit, že kopec se musí obsadit pohyblivými tanky. Těžké a pomalé tanky s malou stoupavostí terénem přijedou na kopec často příliš pozdě. S Mausem se na obsazování kopce prostě vyprdněte. Rychlejší protivník Vás na hraně kopce utrackuje k smrti. Na mapě jsou pro Vás jiné úkoly.

Pokud máte rychlý a hbitý tank, máte dobré předpoklady pro rychlé zabrání kopce a jeho udržení. Jestliže dokážete zabránit nepříteli přehoupnout se na vrchol do příjezdu druhého sledu, tedy rychlých těžkých tanků a stíhačů, máte vyhráno.

Důvodů, proč je třeba na kopci mít obratné tanky, je víc. Tím hlavním důvodem je palba artilerií. Většina kopců má odkrytý vrchol jen s pár překážkami, což znamená, že Vás může nepřátelská artilerie snadno zasáhnout. Ochranou Vám tedy bude především Vaše pohyblivost a obranost. Pokud jste hráli za artilerii například na Malinovce a viděli, jak těžké tanky supí do kopce stejnoměrným pomalým pohybem, v oku se Vám jistě objevila jiskřička. Jsou to snadné cíle.

Což samozřejmě znamená, že na kopec se musí jet cestou krytou přinejmenším proti spotu. Jakmile jste odhaleni, jste mrtví.

Nemusíte samozřejmě jen zabrat kopec, ale týmu velmi pomůžete i tím, že nahoru nepřítel přijede značně nakousaný a nebo nedojede vůbec. Typicky na to stačí rychlý a obratný spoter a banda stíhačů za jeho zády.

Moje oblíbená metoda je potom třeba na Dolech, kde s lehkým tankem zablokuji cestu prvnímu tanku tak, aby na mě nemohli střílet z jejich základy, on to schytával od našich sniperů a ještě zablokoval svoje spoluhráče. Občas je to sebevražda, ale zase na druhou stranu, když kvůli zvrhlému a stejně mrtvému LTTB zastavíte a zabijete nepřátelskou Batchatu, ve které často sedí dobrý a zkušený hráč, je to sakra dobrá výměna. Pamatujte na to, že tento způsob Vám nezajistí vysoké hodnocení, ale značně pomůže vyhrát bitvu, takže jde o způsob boje pro fajnšmekry.

Pokud na kopec dojedete ve stejný okamžik s nepřítelem, nezdráhejte se je trackovat. Vaše artilerie čekají na příležitost Vás podpořit, protože si uvědomují důležitost kopce a velmi často tam míří. Vyžadujte si podporu palby. Značte nepřítele, kterého hodláte tracknout, netlačte se do taranu a v okamžiku, kdy Vaše artilerie označí nepřítele, stahujte se od něj tak, aby Vás samohybka nezasáhla.

Využití kopce

Pokud máte kopec zajištěn, bitva je takřka vyhrána. Využijte své pozice a pokud můžete, tak najděte nějaké křoví blízko hrany a spotujte. Pokud Vás nepřítel přímo neohrožuje, tak můžete střílet dolů a využijte své vyšší pozice.

Zásada palby z kopce je střílet na vzdálenější tanky. Ač to zní na první pohled nesmyslně, je to důležité, protože při střelbě na tanky pod kopcem musíte více vyjet a právě vzdálenější tanky tak vidí Vaše odkryté břicho. Toho se vyvarujte, protože přesně takto se ztrácí obsazení kopce. Lepší nevyjíždět a nahoře být, než zbytečně si nechat naložit.Obrana proti palbě z kopce

Když už dojde k tomu, že kopec ztratíte, není třeba panikařit, ale bude to těžší. První důležité pravidlo je držet kopec pod spotem a zároveň se nenechat naspotovat. To vyžaduje spolupráci týmu a tehdy se ukáže, jestli máte skutečně dobré spoluhráče. Jeden tank je dobré umístit právě pod hranu kopce nebo k jeho úpatí tak, aby nepřítel neustále svítil, zatímco spoluhráči se kryjí pod korunami stromů a v křoví a střílí vykukující nepřátelské tanky. A samozřejmě nezapomínejte na artilerie, které jsou v tento okamžik často jediná síla, která je schopná nepřítele z této pozice vyhnat.602 views
Náš banner
World of Tanks Download

Facebook

Staň se fanouškem

YouTube

Odebírej

© 2017-2020 by wotinfo.cz