Těžké tanky

Updated: May 26, 2019


Přestože mají přízvisko „těžké“, jejich váha nemusí být to, co je do této kategorie řadí. Možná by se zdálo, že budou těžké na hraní, ale paradoxně vám odpustí mnoho chyb, které by Vás s jiným tankem stály život. Těžké tanky jsou vlastně nejvhodnější pro začátečníky a v rukou profesionála se mohou stát zničujícím nástrojem, který neohroženě rozsévá strach a zkázu na bojišti. Pojďme se podívat na to, čím jsou těžké tanky specifické.

Nováček si samozřejmě všimne rozdělení na lehké, střední a těžké tanky hned. Spousta lidí se na začátku hraní rozhodne jít právě do těžkých tanků. Jenomže proč? Někteří vám řeknou, že kvůli velkým dělům. Druzí ještě přidají, že mají silný pancíř a vzbuzují respekt na bojišti. Když pak na klanovkách slyšíte velitele řvát jako o život, že už máme konečně dorazit 50B, pak vám začne docházet, o čem těžké tanky jsou – vzbuzují hrůzu.

Stejně jako když Němci potkali na východní frontě KV-2 s protibunkrovou houfnicí, která louskala ubohé panzery jak ořechy a neohroženě stála na pozici, zatímco Němci nebyli schopní ji probít, stejně jako zoufalství Rusů, když potkali první Tigery, kdy radši nepřátelský tank taranovali, než aby se vystavili jeho přímé palbě, stejně i Vy doufáte, že se Váš těžký tank stane nástrojem smrti, který bude na bitevním poli rozsévat strach, smrt a zkázu.


No a pak přijde sprcha, studená jako skok do ledové vody po saunování. Autorům WoT bylo od začátku jasné, že pokud by podobná třída byla ve hře bez counteru, tak by hned neomezeně ovládla bojiště. Tahle hra se prostě hraje jako kámen, nůžky, papír. Jaké jsou tedy nevýhody, které se často jako nevýhody mohou jevit?

- Jste obrovští – dobře se do vás trefuje a jste snadno odhaleni.

- Jste těžcí – překvapivě… kdo by to čekal u těžkých tanků, že?

- Jste pomalí – na vrchol slávy se prostě musíte prodrat.

- Máte nízkou agilitu – otáčení dělem, ne-li tělem, prostě vyžaduje nějaký čas.

- Relativně malá kadence – ale ta rána stojí za to, ne?

Mnozí hráči nadávají, že těžké tanky odhalíte na čtyři sta metrů bez bina. Uvažovali jste někdy nad tím, že uděláte z nevýhody výhodu? Chcete pouštět hrůzu na nepřítele? Možná Hitchcock měl talent ve vyprávění historek s neznámým zlem. Těžký tank sniper, který není vidět, je ale jen poloviční tank. K čemu máte pancíř, když ho nevyužijete?

Držte linii. Kryjte svým tělem spojence. Donuťte protivníka, ať plýtvá munici do Vás, pokud na to máte tank. Ale především buďte vidět! Těžký tank má pouštět hrůzu a tohle je věc, kterou zvládnete dělat i bez střílení. Jak tedy pouštět hrůzu?

A tady se dostáváme k té části, jak odvádět pozornost v bitvě. Každý tank to má samozřejmě jinak a hraje se s ním jinak v různých situacích. Způsobem zaměření můžeme těžké tanky rozdělit na tři typy:

- defenzivní

- ofenzivní

- podpůrnéDefenzivní těžké tanky jsou nejjednodušší, jsou třeba, ale taky nejméně akční. Jejich primárním úkolem je vykrývat damage za spojence a nedovolit nepříteli, aby kolem něj projel. Obvykle vyžaduje ještě podporu spojenců. Tento typ tanku by neměl nikdy zůstat sám. Nejlepším doprovodem je pro něj stíhač.

Jeho úkolem je najít místo, kde dochází ke konfliktu s nepřítelem, postavit se tak, aby jej nešlo probít, a v okamžiku, kdy protivník do něj střelí, tak mu to oplatí. Notorický známým příkladem, kde se tato činnost provádí, je ulička smrti v Himmelsdorfu. Příkladem tanků, se kterými si tuto věc můžete dovolit, jsou při sidescrapu Tiger I a II, E-100 a E-75, Maus, řada ruských těžkých tanků na IS-4, prostě všude, kde máte solidní boční pancíř. U hulldownu jde především o americké tanky. Pokud nehodláte střílet (!) pak se dají využít i tanky řady na IS-7 a obecně všechny tanky, které mají silně opancéřovanou věž.


Ofenzivní těžké tanky jsou výborné na zteč, zanoření se do nepřátelských linií, taran a ničení nepřítele zblízka. Jejich nejdůležitějším parametrem je silný a dobře tvarovaný čelní pancíř. Velmi důležitá je rychlost a relativně slušná obratnost. Dost se hodí i použitelné pancéřování zezadu. Ideálním doprovodem jsou pro ně pak středně těžké tanky, nebo rychlé a agilní stíhače.

Hrát ofenzivní tanky je mnohem těžší, protože jejich útok je třeba synchronizovat s ostatními členy týmu. Proto se tento způsob boje uplatňuje především v četách, kde se lidé mohou snadno domluvit.

Tyto tanky jsou ty, které hru tvoří a s jejich úspěchem v bitvě stojí a padá šance na vítězství. Pokud chcete mít vyšší procento vítězství, je třeba se za ně naučit hrát.

Typickým příkladem je, když těžký tank vyrazí vpřed ke kombu stíhače a těžkého tanku, nebo obecně proti pozici, kterou je třeba dobýt. Za ním jede střední tank, nebo dva. Těžký tank si vybere k taranu cíl, který je nejvíc nebezpečný. Většinou je to stíhač. Pokud stíhač nemá věž a je zablokován z boku, tak váš těžký tank otočí věž na nepřátelský těžký tank a rozstřílíte jej, protože bude mít problém bránit se proti dvěma a více cílům najednou. Pokud ale dojde k čelnímu taranu se stíhačem, pak se musí přednostně zničit stíhač, protože ve spolupráci se svým kolegou je schopen váš těžký tank rozstřílet.

Je dost důležité takovou akci nacvičit, ale v okamžiku, kdy je precizně zvládnutá, nemůžete prohrát takřka jakýkoli souboj. Váš těžký tank většinou bývá po takovémto útoku poškozený. Tehdy ale mají Vaše středně těžké tanky otevřenou cestu k nepříteli z boku, svojí palbou nutí protivníka stáhnout se z palebných pozic a otevřít linii, což uvolňuje ruce vašim spojencům, přichází vám posily a nepřátelská linie obrany se zhroutí.

Pro podobné skopičiny jsou výborné právě ruské tanky větve na IS-7, americká T110E5, Porsche Ausf. B (díky čelnímu pancíři), tuším i pár britských těžkých tanků a jim podobné.

Nakonec zde máme podpůrné těžké tanky. Obecně jde o tanky, které mají nějakou speciální vlastnost, kterou musíte umět využít, typicky zásobník. Většinou jsou rychlé, jsou schopné za krátkou dobu udělat strašnou paseku, ale pak čekají na přebití, a nemají až tak dobrý pancíř. Jejich devizou je tedy to, že jsou schopny v krizové situaci pořádně zabrat.

Pokud bráníte s takovým tankem nějaký bod, pak je extrémně důležité udržovat soupeře v neustálé nejistotě. Spousta lidí se brzy naučí počítat protivníkovy náboje v zásobníku. Pokud máte například AMX 50B, tak při obraně nevystřílejte celý zásobník, pokud to není nutné. Vyjeďte, dejte ránu nebo dvě a zatáhněte se. Nepřítel očekává, že máte v laufu ještě dvě tři rány, a čeká, že si je do něj vysypete. Naštěstí lidi neumí počítat čas, takže rychle ztratí přehled o tom, jestli máte plně nabito nebo ne. Takže si v klidu přebijete a vystřelíte další dvě. Když se na vás rozjede, budou pro něj překvapením další dvě Vaše rány, což může být smrtelné.

Když hrajete ofenzivně, přidejte se právě do útoku s ofenzivními tanky. Každý rád uvítá, když si bude moci dorazit nepřítele, kterému jste vy sebrali šestnáct stovek. Výsledkem bude chybějící dělo u protivníka a snadnější likvidace zbývajících tanků. Přitom máte dost HP na to, abyste nějakou ránu mohli schytat.

Pokud máte prostor k manévrování, je dobré nasadit taktiku zákeřného ducha. Ukažte se na jedné straně mapy, vystřílejte zásobník, přesuňte se jinam, mezitím přebijete, vystřílejte zásobník a tak dokola.

Další obecné rady

Přestože mají těžké tanky na bitevním poli velkou moc, je jim jejich velikost a relativní nepohyblivost na obtíž. Na otevřeném prostranství se mohou snadno stát zákuskem pro artilerie a stíhače. Proto je dobré dodržovat obecná pravidla, která Vám pomohou přežít a nepříteli značně ztíží Vaši likvidaci.

- Dovolit si být ofenzivní můžete tehdy, když znáte rozložení nepřátelských sil. Nejlíp se útočí na pozice, kam nemůže protivník své spoluhráče podpořit.

- Držte se úzkých a krytých koridorů, kam nemohou střílet artilerie.

- Mějte vždy po ruce nějakou překážku, která znemožní středním a lehkým tankům vás utočit. Může to být prudký svah, dlouhý dům, ale i voda, ve které mají střeďáky problém efektivně jezdit.

- Vždy přednostně likvidujte tanky s vysokým DPM (damage za minutu). Jednu velkou ránu takřka vždy přežijete, ale konstantní vysoký damage těžko.

- Pokud není zbytí, nechávejte fragy své podpoře. Máte nejspíš velký kanón, tak se snažte využít svou damage na maximum. Při zteči nemá smysl zastavovat a střílet na lehký tank, který vás neprobije, když máte před sebou mnohem nebezpečnější cíle.

- Vždycky využívejte svůj pancíř proti větší hrozbě. Nikdy netočte věží na jednu stranu a podvozkem naopak. Když vás někdo objede a vy se za ním začnete točit věží, odkryjete na jednu stranu zadek tanku a na druhou zadek věže. V ten okamžik vás nepřítel probije ze všech stran najisto.

- Naučte se být velitelem. Značte cíl, který chcete zničit a do kterého budete střílet. Většina lidí se ráda přidá.

- Když s těžkým tankem skočíte z mostu na jiný tank, je to sranda, když se trefíte.


458 views
Náš banner
World of Tanks Download

Facebook

Staň se fanouškem

YouTube

Odebírej

© 2017-2020 by wotinfo.cz